Ідея інтеграції природничих наук, технологій, інженерії та математики в єдиний освітній напрям не є новою. Проте саме в останні десятиліття STEM-освіта в школі набула статусу глобального тренду.
В Україні старт масштабному розвитку STEM-освіти дало розпорядження КабМіну від 05.08.20 р. № 960-р.
Дітям в школах більше не треба заучувати правила та формули, не розуміючи головного: а як це працює і для чого? Навпаки, малеча розвиває:
А ще практика, практика і ще раз практика. Учень може написати код для власної комп’ютерної гри або знайти розв’язання інженерної проблеми, над якою б’ються дорослі. Фантастика, чи не так?
Та, правду кажучи, STEM освіта — це лише перший крок розвитку технологій ефективного навчання. Щоб зрозуміти, чому так, повернімось трохи в минуле.
Розмови про STEM почались ще на початку 2000-х. За більш ніж 20 років ця навчальна модель не раз трансформувалася:
STEM → STEAM → STREAM → STEAME
То що ж таке STEM освіта і чим вона відрізняється від STEAME освіти? Як розшифровуються ці скорочення? Яка з цих освітніх моделей найкраща? Розберемося разом.
Пояснити, що таке STEM, неважко. Абревіатура є акронімом, що об’єднує 4 ключові сфери знань:
Цілковита практична спрямованість — ось що таке СТЕМ освіта в школі. Учні не просто слухають лекції, а й активно беруть участь у STEM-проєктах:
Подібний підхід допомагає дітям побачити зв’язки між різними предметами та розуміти, як наукові знання можуть бути застосовані у житті.
Якщо STEM-освіта — це фокус на науці, технологіях, інженерії та математиці — більш точних предметах, то STEAM додає ще й Arts (Мистецтво). А отже, в STEAM-освіті творчість і наука йдуть рука об руку.
Відтак розширюються можливості для проєктів, завдяки чому учні:
Як креативність інтегрується зі STEM? Простий приклад: короткометражка, де рослина розповідає про свій день, показуючи, як використовує сонячне світло, воду і вуглекислий газ, необхідні для росту. Знімання анімаційного фільму з продумуванням декорацій та сюжету, який пояснює складні наукові концепції — ось вам і STEAM.
STREAM є логічним продовженням концепції STEM. Абревіатура означає: STEAM + Reading/WRiting (Читання/Письмо). У такий спосіб підкреслюється важливість розвитку читацьких і писемних навичок у поєднанні з природничими науками, технологіями, інженерією, мистецтвом і математикою.
Подеколи зустрічається розшифровка літери «R» як Robotics (Робототехніка). Однак перший варіант все ж популярніший.
STREAM-освіта пропонує більш цілісний підхід до навчання, де різні дисципліни переплітаються і доповнюють одна одну. До прикладу, учні проводять науковий експеримент, а потім пишуть звіт чи презентацію про результати.
Нині STEAME — вершина еволюції навчальних підходів, яка об’єднує в собі найкраще з попередніх моделей. Отож, узагальнимо напрями STEAME-освіти:
Поєднання наук із підприємництвом може викликати подив, але тільки спочатку. Бо що таке СТЕМ освіта однією фразою? Безсумнівно, «наука на кінчиках пальців». Але як знання, отримані учнями на уроках, застосовуються у реальному житті? Відповідь криється в підприємницькому мисленні, яке передбачає STEAME. І це не тільки про власні стартапи, а й про розвиток таких якостей, як:
Систематично працюючи у STEAME-проєктах, школярі починають бачити можливості там, де інші бачать тільки перешкоди.
Оскільки невдача — невіддільна частина підприємницького шляху, STEAME-освіта створює безпечний простір для експериментів. Юні дослідники моделюють, конструюють, обраховують, пишуть, презентують, помиляються і вчаться на помилках.
Чому це так важливо? Тому що в житті не все йде за планом. І вміння долати труднощі, знаходити нестандартні рішення — ключові навички для успіху. Отже, STEAME — більше, ніж уроки, більше навіть, ніж підготовка до життя — це і є саме життя!
Чи не ключовою перевагою є міждисциплінарний підхід. Адже часто дитина знає, як порахувати площу куба, але не може розрахувати, скільки рулонів шпалер знадобиться для оновлення інтер’єру. STEAME-освіта розв’язує це завдання простим способом — завдяки інтеграції всіх дисциплін з опорою на життєвий досвід учнів.
Крім цього, серед інших переваг:
Майбутнє належить тим, хто вміє мислити креативно, розв’язувати проблеми та працювати в команді. Чи не так? Авжеж, тож СТЕМ освіта та STEAME, як її подальший розвиток, — це важлива інвестиція в майбутнє наших дітей та нашої держави.
Школа «Афіни» є піонером в Україні у впровадженні інноваційних методів навчання за принципами STEAME. Інтегруючи науку, технології, інженерію, мистецтво, математику та підприємництво, ми пропонуємо:
Цей пост проілюстрований фотографіями, зробленими під час роботи учнів Школи «Афіни» над STEAME-проєктами. Інші приклади STEAME навчання в Школі «Афіни» дивіться на наших сторінках у Facebook та Instagram.