Молодь не читає? Ні, читає. Але те, що цікаво, близько та зрозуміло. Чи можуть зацікавити сучасних дітей та підлітків твори про визвольні війни, народні повстання, злидні селянського побуту та жахи кріпацтва, коли насправді їх хвилюють зовсім інші проблеми. Твори шкільної програми стоять осторонь тих, часто незручних і “гострих” тем, які юні читачі обговорюють на перервах. Звичайно, вивчати історію через призму літератури потрібно. Проте прийшов час, коли класикам потрібно поступитися місцем живим письменникам, які краще знають потреби сучасних школярів.
Цього тижня запропонувала 8-класникам перший “Список літератури для позаКЛАСНОГО читання”. Погодилися. Обмінялися книжками. Читаємо. Незабаром, сподіваюся, обговоримо, щось викреслимо, щось додамо до списку.
А хочете читати з нами? Ось наш список. Оберіть ту книгу, яка “торкнеться” саме вас. І приємного читання!
Сергій Гридін «Не такий»
Ця книга вражає своєю відвертістю. Про школу, родину, суспільство, полишених самих на себе дітей, і взагалі про життя, яким воно є – без прикрас і без купюр, сповнене суворих реалій і випробувань. Може, хтось скаже, що бути дитиною, тим паче підлітком – просто. Але якщо ти відрізняєшся від решти, скажімо, надмірною вагою, тобі не оминути зневаги і знущань однолітків і навіть дорослих. Однак у тебе залишається шанс знайти в собі силу піднятися над своїми образами, зусиллям волі змусити себе стати «таким», який порятує не лише себе, а й простягне руку допомоги слабшому.
Оксана Сайко «Кав’ярня на розі»
Кав’ярня на розі – чудове місце для зустрічей з найнесподіванішими людьми. Лідці, котра готується до вступу на економічний і підпрацьовує там кельнеркою, пощастило познайомитися з колекціонером забутих книжок. І це змінило життя обох: хтось зумів повернути собі давно втрачений сенс існування, а хтось зрозумів, чому не варто втілювати чужих мрій.
Оксана Сайко «Новенька та інші історії»
13-річним героям оповідань Оксани Сайко доводиться – може, вперше в житті і часто в драматичних ситуаціях – зробити рішучий вибір на користь або добра, або зла. Так вони пізнають людей і пізнають себе. Які методи годяться в боротьбі за перемогу на конкурсі краси? Що робити, коли товариш в біді – бігти за дорослими чи намагатися рятувати самому? Чим «віддячити» не надто доброзичливому учителеві – осудом, а чи співчуттям?..
Антон Санченко «Левантійські канікули»
Дивовижні речі в житті таки бувають. Восьмикласники Денис та Сергій під час своїх літніх канікул потрапляють на справжнє вантажне судно і йдуть у рейс “практикантами”. Судно ж замість того, щоб одразу повернутися з Туреччини додому, несподівано вирушає у мандрівку Чорним, Азовським, Мармуровим, Егейським, Іонічним та Адріатичним морями. Цю Акваторію і прилеглі береги, сполучені цими морями, колись називали Левант. І всі тамтешні порти таки мають щось спільне.
Хлопці призвичаюються до життя і праці моряків, шукають пригод на свою голову в Туреччині, Росії, Греції та Італії, інколи таки знаходять, з чого капітан робить відповідні організаційні висновки.
Але не будемо про сумне. Бо пригоди часом знаходять навіть дисциплінованих моряків. Чи готові хлопці до випробувань? Чи вдасться їм самим, без допомоги дорослих, в екстремальній ситуації повернути судно до рідного порту? Читайте у цій книжці.
Степан Процюк «Вітроломи»
Стосунки з батьками — у когось довірливі, а в когось украй непрості… Перша доросла закоханість — це ілюзія, гра гормонів, а чи, може, справжнє кохання на все життя? Перший секс — коли приходить час для нього? Гроші — чому батьки так часто приносять їм у жертву власні таланти і чи виправдана ця жертва? Спокуси і пастки дорослого життя — чи реально не втрапити в жодну з них?
Герої нової повісті відомого письменника-«душезнавця» Степана Процюка — сучасні українські старшокласники, які мріють, закохуються, страждають, помиляються, збиваються на манівці, — проте щиро впевнені в тому, що їм неодмінно вдасться знайти себе в цьому непростому світі.
Дана Корній «Гонихмарник»
З давніх-давен серед людей живуть дводушники-гонихмарники, істоти, що наділені надзвичайними силами. Вони можуть керувати хмарами, викликати дощ, бурю, град або відводити їх від села. Дівчина закохалася в хлопця, не здогадуючись, що він — гонихмарник. Чи зможуть вони бути разом?
Оксана Лущевська «Інший дім»
Коли насправді починається кінець світу? Коли про це без кінця торочать у новинах, чи коли така рідна і тепла мама переїжджає до Америки і знаходить собі там інший дім? Арчі та Полька знають, як важко жити з батьком, якому до всього байдуже, як важко вперше закохатися і не мати з ким про це поговорити, як складно пізнавати себе, коли поряд немає щирого порадника… Проте одного разу вони розуміють, що світ, у якому є місце щирості та любові, може похитнутись, але ніколи не зникне.
Зірка Мензатюк «Як я руйнувала імперію»
Перша українська повість для підлітків про останні роки радянської імперії. Як жили радянські люди? Як ганялися за дефіцитними товарами? Кого боялися? І чого прагнули?
Герої повісті – підлітки, що дружать, сваряться, хуліганять, часом навіть вдаються до чарів, а при тому опиняються в вирі суспільних змін. Читач зрозуміє, чому були неминучими й наступні потрясіння, що їх зазнала Україна. Чому розвалився Радянський Союз? І – найголовніше – хто його розвалив?
Олександр Зубченко «Перемагаючи долю»
Перша половина 17-го сторіччя… Україна потерпає від татарських набігів: у полон потрапляють тисячі українців, ламаються долі, розлучаються рідні серця. Так і наші герої – брати Іванко та Юрась опиняються у різних кінцях цього багатостраждального світу. Перебуваючи на чужині – один в Китаї, другий – в Туреччині, брати не забувають того щастя, яке дали їм люблячий батько та ласкава мати, і хоча чужинські звичаї та віра мали вбити цю пам’ять, та поклик рідної землі є сильнішим. Як би не випробовувала жорстока доля їх на міцність, які б пригоди не довелося їм пережити, брати долають усі перешкоди, поки не зустрічаються по різні боки ворожих таборів, щоб разом піти дорогою визвольної боротьби нашого народу, примножуючи козацьку славу та надихаючи інших героїчною вдачею та майстерним володінням зброєю.
Сью Таунсенд «Таємний щоденник Андріана Моула»
Наостанок книга від британської письменниці, перекладена легкою українською мовою. Головний герой, тринадцятирічний Адріан Моул має стільки гризот, що ровесникам і не снилося. Вугрі, проблеми зі здоров’ям, складні стосунки між батьками, неприйняття його поезії — і то ще далеко не все. Читай про все це (і не тільки це) у його таємному щоденнику.